III. Kultovní díla a autoři na Západě
9.8.2016
V. Kyberprostor
23.8.2016
Vše

IV. Japonský kyberpunk – film, manga, anime

4_tetsuoTecuo – proměna v železné monstrum

Japonský filmový kyberpunk se zabývá otázkou transformace lidské bytosti v mechanické monstrum. Odehrává se v drsném železobetonovém industriálním prostředí a předkládá témata mutace, znelidštění, psychických schopností a sexuálních deviací. Podává je formou experimentálního filmu, mnohdy velmi surrealistickým a těžko pochopitelným způsobem. Hlavním představitelem tohoto směru je Tecuo (Tetsuo, 1988) od režiséra jménem Šinja Cukamoto.

4_akiraAkira – nadpřirozené schopnosti v kyberpunkové dystopii

Kyberpunku v japonském komiksu (manga) a animované tvorbě (anime) vévodí dvě díla. Prvním z nich je Akira (manga 1982-1990, anime 1988), které napsal, ilustroval a následně i režíroval Kacuhiro Otomo. Příběhy komiksu a filmu se od sebe v mnoha směrech liší, ale obsahují jak výrazné prvky západního kyberpunku (policejní stát, gangy), tak prvky japonského filmového pojetí (transformace v monstrum, psychické schopnosti).

4_gitsGhost in the Shell – kyborgovo dilema

Druhým slavným dílem je Ghost in the Shell (manga 1989-1990, anime 1995), zkráceně GitS, které napsal a ilustroval Masamune Širó a filmovou adaptaci režíroval Mamoru Ošii. Komiks i film se zabývají tématy vzniku umělé inteligence, lidskosti kyborga a nebezpečí zneužití kyberprostoru. Film se dočkal i pokračování GitS: Innocence (2004), které zpracovalo jednu z vedlejších kapitol komiksu. Na filmy navázala také samostatná seriálová adaptace Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (2002-2006), skládající se ze dvou šestadvaceti epizodních sérií a jednoho filmu. Každá z epizod se zabývá konkrétním případem kyberzločinu a všechny tematicky spojuje hlavní motiv jednotlivých sérií.

4_lainSerial Experiments Lain – trochu jiný datový tok

Odlišným případem je avantgardní transmediální projekt Serial Experiments Lain (1988) režírovaný Rjůtarem Nakamurou. Ten vypráví příběh dívky jménem Lain, která dostává email od mrtvé spolužačky. Od ní se dozvídá, že ve skutečnosti není mrtvá, ale pouze opustila své tělo a nalezla ducha v Síti, čímž se spouští série událostí, díky kterým se hrdinka stále více noří do světa mezilidské sítě – a to nejen té virtuální. Serial Experiments Lain se stalo kultovním dílem svým silným psychologickým a hlavně filozofickým přesahem.

4_edenEden: It´s an Endless World – ty, kdož jsi bez viny

Manga Eden: It´s an Endless World (1998-2008) od Hiroki Enda je pohledem na technologicky pokročilou budoucnost, která stále zůstává velice podobná našemu světu. Příběh probírá většinu kyberpunkových témat vcelku neobvyklým způsobem – převážně z pohledu syna jihoamerického drogového magnáta, který je událostmi nucen pronikat hlouběji jak do kriminálního podsvětí, tak na politickou scénu. Silně se zabývá tématy jako moralita, rodinné vztahy, drogy, smrt a náboženství (děj je inspirován gnosticismem). Nutno poznamenat, že se jedná o dílo pro dospělé publikum, které obsahuje explicitní zobrazení násilí, sexu a četné morálně kontroverzní scény.